Bulgaristan Sozopol Teknik Gezisi

Teknik İnceleme Gezisi Gerçekleşti

Bulgaristan Sozopol Teknik Gezisi

Altın – Gümüş madeninin üretimi 80.000 ton/yıl, üretilen cevherin altın ve gümüş içeriği ise, 5g/t Au ve 5 g/t Ag’dir.  Tesise ocaktan günlük 240 ton cevher kamyonlarla taşınmaktadır.

Kırcaali’de Altın Madeni

Altın – Gümüş madeninin üretimi 80.000 ton/yıl, üretilen cevherin altın ve gümüş içeriği ise, 5g/t Au ve 5 g/t Ag’dir.  Tesise ocaktan günlük 240 ton cevher kamyonlarla taşınmaktadır. Kırma ve öğütme işlemlerinin ardından boyutu 80 mikrona indirilen cevher liç işlemlerine tabii tutulmaktadır. Liç işlemlerinde %98’lik bir altın kazanım verimi olup,  işlemlerde kullanılan aktif karbon tekrardan sıyırma işlemine tabii tutulmakta ve karbon rejenerasyon işlemi sonucunda tekrar aktive edilen karbon devreye geri beslenmektedir. Sıyırmadan elde edilen ürün elektrolize gönderilmekte, elde edilen dore metalde % 50 Altın, % 50 Gümüş bulunmaktadır.

 

60 Yıllık Kömür Madeni

2 milyar tonluk rezervle Bulgaristan’ın en büyük madeni olan Mini-Maritsa kömür madeni idi. 1954 yılında kurulan ve açık ocak yöntemiyle işletilen maden üç ocaktan oluşmaktadır. Birinci ocağın 2030, ikinci ocağın 2035, ve üçüncü ocağın 2060 yılına kadar işletilmesinin öngörüldüğü maden sahasının yakınında, henüz işletilmeye alınmamış rezervi yüksek bir saha daha bulunmaktadır. Tesis bünyesinde yer alan her ocakta yıllık ortalama 9-12 milyon ton civarında üretim söz konusudur. Tesisten çıkarılan ve tamamı enerji üretiminde kullanılan kömürün ortalama kül içeriği % 20- 45 arasında değişmektedir, kalorifik değeri 1600-1700 kcal/kg’dır. Üretilen kömürler kullanılarak, civardaki 6 termik santralde 1.800 M/watt enerji üretmektedir.

 

Chelopec Bakır Madeni

2004 yılında Kanadalı Dundee firmasınca satın alınmıştır. Devirden bu yana geçen 9 yılda yapılan teknoloji yatırımları sayesinde, üretim dört kat arttırılmıştır. Tesiste maden yeraltı işletme yöntemiyle çıkarılmakta olup, günlük üretim 6.000, yıllık üretim 2 milyon tondur. Kamyonlarla ızgaraya taşınan cevher, ızgara altından çeneli kırıcıya beslenmektedir. Kırıcı çıkışı 150-170 mm arasında değişmektedir. Kırıcı çıkışı doğrudan yarı otojen değirmene beslenmektedir. Değirmene beslenen katı miktarı ortalama 250 t/h’tir. Değirmen çıkışı, siklona beslenmekte olup, -100 mikron olan siklon üst akımı flotasyon işlemine gönderilmektedir. Siklon alt akımı ise, yarı otojen değirmene gönderilmektedir. Tesiste flotasyona saate ortalama 550 m3 pülp beslenmektedir. Ayrıca flotasyon prosesine beslenen cevherin bakır içeriği % 1.1 iken, bu proses sonunda elde edilen konsantrenin bakır içeriği ise, % 16,5 olmaktadır. Elde edilen bakır konsantresinde 35- 40 g/t Au mevcuttur. Beslemedeki Au miktarının % 60’ı bakır konsantresinden elde edilirken, kalan % 40’lık kısım ise atık olarak atılan pirit içerisinde kalmaktadır.

XV. Balkan Cevher Hazırlama Kongresi

XV. Balkan Cevher Hazırlama Kongresi’nin yapıldığı Sozopol şehri idi. 30 kişilik YMGV kafilesi Kongreye Türkiye’den katılım sağlayan her dört kişiden üçünü oluşturuyordu.  İlki 1973 yılında, yine Bulgaristan’ın Varna şehrinde düzenlenen Balkan Cevher Hazırlama Kongresi (BMPC) bu yıl hem 40. yaşını kutladı, hem de doğduğu ülkede, Sozopol şehrinde 15. kez gerçekleştirildi.  12-16 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen kongre, BMPC 2013 başkanı Prof. Dr. Ivan Nishkov ve Prof. Dr. Güven Önal’ın yaptığı açılış konuşmasıyla start aldı. Ardından, Balkan Cevher Hazırlama Kongresi’nin bu günlere gelmesinde emeği geçenlere plaketler verildi.

Bu Sayfayı Paylaş