MADENCILIK BAKANLIGININ KURULMASI ILE ILGILI MILLETVEKILLERINE GÖNDERILEN YAZI
Bildiğiniz gibi son yıllarda ve özellikle bu yıl değişik kömür madenlerinde vuku bulan elim kazalar ile birçok vatandaşımızı kaybetmiş bulunuyoruz. Vefat eden madencilerimize Allah’tan rahmet, geride kalan ailelere başsağlığı diliyoruz.

    

Öncelikle bu gibi olaylar ile gündeme gelen ülkemiz madenciliğinin sorgulanmasının, bu kapsamda gerekli önlemlerin alınması ve düzenlemelerin bir an önce yapılmasının şart olduğu görülmektedir.

Madencilikle ile ilgili faaliyet ve işlemler halen 5 bakanlık uhdesinde bulunmaktadır. Maden sahasının ruhsatlandırılması, maden aranması ve işletilmesi ile ilgili mevzuat Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından; işçi güvenliği ve işçi sağlığı ile ilgili işlemler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından; çevresel etki değerlendirmesi ve  çevre koruma ile ilgili faaliyet ve sorumluluk Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, orman sahalarındaki madencilik ile ilgili işlemler Orman ve Su işleri Bakanlığı tarafından ve nihayet  mali işlemler de Maliye Bakanlığı tarafından yürütülmektedir.

Ayrıca diğer Bakanlıkların da tali olarak maden sahasına müdahale yetkisi bulunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı ,Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı gibi… Görüldüğü üzere bir maden işletmesinde direkt olarak 5 Bakanlık ve tali olarak 2-3 Bakanlık müdahil olmaktadır.

Takdir edileceği gibi böyle bir işletmede olası  herhangi bir sorunun sahiplenilmesi ve gerekli önlem ve çözümlerin sağlanması mümkün değildir. Bu nedenle bütün bu işletmelerin yetki ve sorumluluğunun muhatabı olacak tek bir mercinin oluşturulması kaçınılmazdır.

Maden rezervi bulunan bütün ülkelerde, maden sahalarındaki her türlü işlem ve faaliyet, yetki ve sorumluluğa sahip tek bakanlık tarafından yürütülmektedir.

Böylesine   acı olay ve kazaların en aza indirilmesi edilmesi için, maden işletmelerinde her türlü izin , yetki ve sorumluluğun bir tek muhatapta toplanması gerekmektedir.

Ülkemiz madenciliğinin gelişmesini, en üst düzeyde iş güvenliği, teknik bilgi donanımı ve üstün teknolojik şartları sağlamak üzere yetki ve sorumluluğun tek merciden yürütülmesi için MADEN  BAKANLIĞI’nın bir an önce kurulması, bu alandaki sorunların  giderilmesini sağlayacak tek çıkar yoldur.

   

Bu konuda Yurt Madenciliğini Geliştirme  Vakfı  olarak her türlü çalışmaya katkıda bulunma isteğimizi bildirir, saygılarımızı arz ederiz.   

Ana Sayfa Tüm Haberler

Etkinlikler
<Eylül 2020>
PtSaÇaPeCuCtPa
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011
Copyright © 2013 Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Tüm Hakları Mahfuzdur.