Kaybettiklerimiz


Prof. Dr. Işık Özpeker

29 Haziran 1937’de İstanbul’da doğan Işık Özpeker, 1960 yılında İTÜ Maden fakültesinden yüksek maden mühendisi olarak mezun olduktan sonra aynı fakültede asistan olarak göreve başladı. Doktorasını yaptıktan sonra akademik tüm aşamalardan geçerek 1981’de profesör unvanı aldı. Fakülte kurulu ve fakülte yönetim kurulu üyeliği, üniversite satın alma kurulu başkanlığı gibi pek çok akademik görevde bulunan Prof. Dr. Özpeker sonradan üniversite olan Zonguldak Maden Fakültesi’nin kuruluşunda görev aldı ve burada on yıl ders verdi. Bir yıl Viyana Üniversitesi’nde jeoloji bölümünde araştırmacı olarak çalışan Özpeker CENTO’nun, üye ülkelerde açtığı seminerlerde 3 yıl eğitmenlik yaptı ve “who is who”nun Türkçe ve İngilizce versiyonlarında yer aldı. İngilizce ve Almanca bilen Prof. Dr. Işık Özpeker, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfında yürüttüğü çalışmaların yanı sıra, Anadolu Yayınlar Ocağı Bilim Kurulu Üyesi, Türkiye Madenciler Derneği Onur Üyesi, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Üyesi, İTÜ Maden Fakültesi Vakfı Üye ve Denetçisi ve İTÜ Mezunları Derneği Üyesi idi.

Prof.Dr. Işık ÖZPEKER, 8 Mart Pazar günü aramızdan ayrıldı. Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı olarak merhum Prof. Dr. Işık Özpeker’e Allahtan rahmet, ailesine, sevenlerine ve madencilik dünyasına baş sağlığı diliyoruz.

 

Prof. Dr. Mahir VARDAR

1947 doğumlu Prof. Dr. Mahir Vardar, 1966 yılında İstanbul Erkek Lisesi lise öğrenimini tamamlayarak İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesinde Lisans eğitimine başlamış ve 1971 yılında Yüksek Mühendis Diploması ile mezun olmuştur. Vardar, lisansüstü eğitimini aynı zamanda araştırma görevlisi olarak çalıştığı Almanya’nın Karlsruhe Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinde tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesinde sırasıyla 1982 yılında doçentlik, 1988 yılında profesörlük unvanlarını almış ve 2002-2008 yılları arasında İTÜ Maden Fakültesi Dekanı olarak görev yapmıştır. Türkçe ve yabancı dilde yayınlanmış çok sayıda yayın, bildiri ve sunumu bulunan Prof. Dr. Mahir Vardar, mühendislik jeolojisi, kaya mekaniği ve tünelcilik gibi ülkemizdeki önemli mühendislik projelerinin yanı sıra uluslararası pek çok çalışmaya imza atmıştır. Eğitim-Öğretime ve topluma verdiği sayısız katkılarla örnek bir bilim insanı olarak tanınan Vardar, akademik hayatı boyunca; TÜBİTAK MAG Yönetim Kurulu Üyeliği, İTÜ Kültür ve Sanat Birliği Başkanlığı, İTÜ Maden Fakültesi Dekanlığı ve İTÜ Maden Fakültesi Depremsellik, Yerleşime Uygunluk ve Temel Jeolojisi Araştırma Projeleri Genel Yürütücülüğü gibi önemli akademik ve yönetimsel görevlerde bulunmuştur.

Prof. Dr. Mahir Vardar, 3 Mayıs Pazar günü aramızdan ayrıldı. Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı olarak merhum Prof. Dr. Mahir VARDAR’a Allahtan rahmet, ailesine, sevenlerine ve madencilik dünyamıza baş sağlığı diliyoruz.

 

Zeki YAVUZTÜRK

1935'te Erzincan'ın Kemaliye ilçesinde doğan Yavuztürk, İlk ve orta öğrenimini Kemaliye ve İstanbul'da tamamladı. Zonguldak Karadeniz Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Mayıs 1958'de Ereğli Kömür İşletmesi Üzülmez Bölgesi Dilaver Bölümünde kartiye mühendisi olarak göreve başladı.
Haziran 1959 - Ocak 1961 tarihleri arasında askerlik hizmetini yaparak eski görev yerine döndü. Ağustos 1963 tarihine kadar ocak mühendisliği yaptı. 1963'te Almanya'da bir firmanın daveti üzerine Almanya’ya giden Yavuztürk,1966 yılına kadar firmada sorumlu Ocak Mühendisi olarak çalıştı. ABD'de de Metalürji dalında yüksek lisans yaparak Metalürji Mühendisi oldu. Daha sonrasını tamamlayan Yavuztürk, Mayıs 1970'de yurda dönerek Etibank Genel Müdürlüğünde alüminyum, ferro krom konularında 1972'ye kadar başmühendis olarak çalıştı. Aynı yıl özel sektöre geçerek, 1982'ye kadar Elazığ'daki bir şirkette Teknik Müdür, Genel Müdür olmak üzere çeşitli endüstriyel projelerin realize edilmesinde çalıştı. 1983 yılında yapılan genel seçimlerde Elazığ Milletvekili seçildi. I. ÖZAL Hükümetinde Milli Savunma Bakanlığına getirildi. 1987 Genel Seçimlerinde Ankara'dan milletvekili seçildi. 1987 - 1991 tarihleri arasında Kuzey Atlantik Assamblesi Türk Grubu Başkanlığı görevini üstlendi.

 

Y.Müh Zeki YAVUZTÜRK, 22 Nisan Çarşamba günü aramızdan ayrıldı. Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı olarak merhum Zeki YAVUZTÜRK’e Allahtan rahmet, ailesine, sevenlerine ve madencilik dünyamıza baş sağlığı diliyoruz.

Ana Sayfa Tüm Haberler

Etkinlikler
<Eylül 2020>
PtSaÇaPeCuCtPa
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011
Copyright © 2013 Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Tüm Hakları Mahfuzdur.